adres:

    Łobudzice 54

    97-425 Zelów


    sekretariat:

    tel./fax (44) 634-22-89

    tel. kom. 530-738-585


    napisz do nas:

    splobudzice@zelow.pl


  "Co to znaczy być wychowawcą młodzieży? Znaczy to po prostu - dawać, służyć, pomagać, inspirować. Wychowanie polega na wydobywaniu z jednostki wszystkiego tego, co w niej dobre."

                                                 Aleksander Kamiński

20 lat razem!

Czytaj więcej: 20 lat razem!

Podczas 8 lekcji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców” drugoklasiści dowiedzieli się co to jest Unia Europejska, czym się zajmuje oraz co mają na celu jej działania. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały prezentację multimedialną nt. współpracy Polski z innymi europejskimi krajami i jej wymiernych korzyści dla polskiej gospodarki.  
Co to jest Europa? Jak Polska stała się częścią wielkiej europejskiej rodziny? Co zmieniło się dzięki temu, że jesteśmy razem? Co Polska dała Europie i co Europa dała Polsce? Między innymi na te pytania udało się pozyskać odpowiedzi! 
W trakcie zajęć wykorzystano gotowe karty pracy - kolorowe mapy Europy i Polski, obrazki i zdjęcia charakterystyczne dla poszczególnych państw członkowskich, np. przedstawiające regionalne potrawy, a także filmiki i animacje o Europie i Polsce. Dzieci wykonały swoje  zadania i rozwiązały quizy.

B. Stępień

Czytaj więcej: 20 lat razem!

Zwierzęta domowe

Czytaj więcej: Zwierzęta domowe

W ramach siódmej lekcji z serii Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców” pt. „Zwierzęta domowe” – uczniowie zapoznani zostali z wytycznymi w zakresie opieki nad pupilami. Dzieci poznały potrzeby zwierząt oraz sposoby na to, by były one zdrowe i szczęśliwe. Zajęcia obejmuje szereg istotnych tematów, takich jak: znaczenie posiadania zwierząt domowych, odpowiedzialna opieka nad psami, kotami, małymi zwierzętami oraz zwierzętami egzotycznymi, a także wskazówki, jak bezpiecznie żyć ze zwierzakiem w domu. Poruszono kwestie, skąd można mieć zwierzęta i dlaczego niektóre źródła nie są odpowiednie do adopcji zwierząt. W ramach lekcji przygotowano także serię zadań dla dzieci oraz dwa filmy edukacyjne. Dzięki realizacji inicjatywy fundacji możemy nie tylko uczyć, ale także realnie wpływać na losy wielu zwierząt.
Pamiętajmy: to właśnie na nas dorosłych spoczywa obowiązek przekazania młodszym wartości takich jak empatia i odpowiedzialność. Stańmy się wzorem do naśladowania i pokażmy, jak ważna jest opieka nad zwierzętami, budując silne i pełne miłości relacje między dziećmi a ich zwierzęcymi przyjaciółmi.

B. Stępień

Czytaj więcej: Zwierzęta domowe

Lekcja o tolerancji

Czytaj więcej: Lekcja o tolerancji

W ramach inspirującej inicjatywy „Dzieci Uczą Rodziców” – Ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, zaprezentowano najnowszą lekcję poświęconą tematowi tolerancji. Pojawiły się takie hasła jak: akceptacja, zrozumienie i szacunek, rozwijanie pozytywnych postaw wobec różnorodności (kulturowej, religijnej, społecznej) i nauki. Uczniowie kl. IIa dowiedzieli się czym jest tolerancja, dlaczego jest tak ważna w życiu każdego z nas, by wspierać się nawzajem w unikalności, akceptować odmienności innych, szanować cudzą godności. Drugoklasiści poznali sposoby, jak unikać uprzedzeń i stereotypów, nauczyli się, jak przeciwdziałać im w codziennych interakcjach oraz jak wyrażać swoje myśli i uczucia w sposób niegodzący w innych, jak efektywnie pracować w zespole.
Bo tolerancja to nie tylko wartość, ale także umiejętność, która pozwala nam na harmonijne współistnienie. Dlatego tak ważnym jest, by dzieci od najmłodszych lat uczyły się otwartości, empatii i szacunku dla innych, a co najważniejsze – rozumiały, że różnice między ludźmi są źródłem bogactwa i siły.
Lekcja zawierała angażujące materiały edukacyjne, m.in. ćwiczenia praktyczne oraz film, w którym kierownik działu edukacji z Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu – Maciej Zabierowski opowiada o mocy słów „tolerancja” i „empatia”, by ukazać wagę tego, że każdy z nas powinien dostrzegać wartość drugiego człowieka i działać na rzecz lepszego świata.
 
B. Stępień

Czytaj więcej: Lekcja o tolerancji

Bezpieczny Internauta

Czytaj więcej: Bezpieczny Internauta

23 lutego 2024 r. przeprowadzone zostały kolejne zajęcia w ramach Ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" pt. "Bezpieczny internauta". Lekcja połączona była z Dniem Bezpiecznego Internetu. Internet, pomimo że daje szerokie możliwości – pomaga w nauce, zabawie, zdobywaniu wiedzy o świecie, poznawaniu nowych ludzi – nie zawsze jest bezpiecznym miejscem dla dzieci. Wraz z rozwojem sieci i coraz większą dostępnością do tego medium komunikacyjnego, problem zagrożeń w sieci przybrał znacznie na sile.
Podczas przygotowanych, tematycznych zajęć, uczniowie kl. IIa poszerzyli wiedzę o zagadnieniach związanych z Internetem oraz poznali podstawowe zasady odpowiedzialnego surfowania w sieci. Kluczowym elementem lekcji była prezentacja zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z Internetu i środków niezbędnych do zachowania „internetowej” ostrożności, a także nawiązana pomiędzy rówieśnikami dyskusja. Wykonane z zaangażowaniem prace plastyczne ozdobiły tablicę ścienną klasopracowni.
 
B. Stępień

Czytaj więcej: Bezpieczny Internauta

Świąteczna opowieść

Czytaj więcej: Świąteczna opowieść

Podczas czwartej lekcji w ramach V edycji Ogólnopolskiej Akcji edukacyjnej "Dzieci uczą Rodziców", uczniowie kl. IIa odkryli czym jest “magia Świąt Bożego Narodzenia”, poznali tradycje i zwyczaje świąteczne oraz sposoby wsparcia osób znajdujących się w potrzebie. Przeprowadzona pogadanka na temat bezinteresownej pomocy stała się źródłem wiedzy dla dzieci jak one same mogą pomagać innym, potrzebującym, samotnym, bezbronnym, nieśmiałym, starszym - szczególnie w okresie tych wyjątkowych świąt. Po obejrzeniu tematycznej prezentacji multimedialnej, uczestnicy zajęć zrozumieli także znaczenie słowa “pomagać”, wykonali zadania z karty pracy, dyskutowali o swoich czynach wobec drugiej osoby. Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy i niepowtarzalny. To okazja, by zrobić coś pięknego dla drugiego człowieka, a czasami wystarczy poświęcić mu tylko swój czas.

B. Stępień

Czytaj więcej: Świąteczna opowieść

Biało - Czerwona Niepodległa

Czytaj więcej: Biało - Czerwona Niepodległa

11 listopada obchodzimy uroczystość odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI przez Polskę. W tym dniu po latach niewoli, Polska znowu stała się wolna! Na pamiątkę odzyskania niepodległości realizowana jest 3 lekcja w ramach Ogólnopolskiej Akcji “Dzieci uczą Rodziców” nawiązująca do Narodowego Święta Niepodległości, tym razem ph. “Biało - Czerwona Niepodległa”. 

I tak, nasze kochane dzieciaki z kl. I – III wzięły udział w wielu zorganizowanych w szkole przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym. W trakcie przeprowadzonych tematycznych zajęć uczniowie utrwalili i poszerzyli swoją wiedzę o symbolach narodowych: fladze, godle, hymnie; a także przybliżone zostały im sylwetki twórców “ojców” niepodległej Polski m.in..: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa. Podjęto również dyskusję, podczas której każdy mógł odpowiedzieć na pytania: “Z czym kojarzy Ci się Polska oraz “Co to jest patriotyzm”? Dzieci utrwaliły także wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka", który pięknie wyrecytowały przed swoimi wychowawcami.  
Dla wszystkich była to niezwykle ważna lekcja, która na długo zostanie zapamiętana. Była to lekcja patriotyzmu - patriotyzmu, który Polak - mały, czy duży powinien nosić w sercu. Historii winniśmy pamięć!  

B. Stępień

Czytaj więcej: Biało - Czerwona Niepodległa

Niezwykła podróż

Czytaj więcej: Niezwykła podróż

“Niezwykła podróż” to 2 lekcja w ramach Ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą Rodziców”, której przewodnim tematem była Ziemia - Planeta, podstawowe o niej informacje, najważniejsze ciekawostki oraz kultura, zwyczaje i tradycje w różnych zakątkach świata. Podczas zorganizowanych tematycznych warsztatów, adresaci akcji, czyli uczniowie kl. I – III poznali kontynenty i otaczające je oceany, poszerzyli wiedzę na ich temat. Z wielkim zaciekawieniem wybrali się także w niezwykłą podróż do kilku państw, by lepiej je poznać i “odwiedzić” fascynujące miejsca stworzone przez ludzi na przestrzeni wieków. Zdobyte wiadomości uczniowie z pewnością wykorzystają w trakcie edukacji na II etapie kształcenia podczas zajęć z geografii.
Wspólna podróż zakończona została wypełnieniem przez dzieci kart pracy, które wraz z nimi “powędrowały” do domów, jako komunikat - zachęta dla rodziców do przeznaczenia czasu na wspólną naukę (np. do wykonania jakiegoś zadania, czy obejrzenia jakiegoś filmu) - w końcu...”Dzieci uczą Rodziców”.
 
B. Stępień

Czytaj więcej: Niezwykła podróż

Bezpieczni w drodze!

Czytaj więcej: Bezpieczni w drodze!

Ruszyła… V edycja Ogólnopolskiej Akcji “Dzieci Uczą Rodziców”
🙋‍♀️🙋🙋‍♂️🚦🛑🚦🙋‍♂️🙋🙋‍♀️     🚦🛑🚦     🙋‍♀️🙋🙋‍♂️🚦🛑🚦🙋‍♂️🙋🙋‍♀️
W roku szkolnym 2023/2024 będziemy kontynuować naszą wspólną przygodę edukacyjną z V już edycję Ogólnopolskiej Akcji “Dzieci Uczą Rodziców”. Startujemy realizacją zajęć ph. „Bezpieczni w drodze”. Ich głównym celem jest poszerzenie i utrwalenie wiedzy z obszaru bezpieczeństwa dzieci w zakresie bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły.
⚠️🚸🚸⚠️   ⛔⛔⛔   🚸⚠️🚸⚠️
Podczas szkolnych, tematycznych warsztatów uczniowie poznali m.in. zasady przechodzenia przez jezdnię na przejściu dla pieszych, utrwalili najważniejsze numery alarmowe i znaki drogowe. W ramach tego cyklu działań odbyło się także spotkanie z funkcjonariuszką policji. Dzięki tej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej nasi uczniowie kl. I – III nabyli wiedzę, która przyczyni się do zwiększenia ich poziomu bezpieczeństwa na drodze.
Zaangażowanie dzieci w akcję jest ogromne, wiec już nie możemy doczekać się kolejnych programowych wyzwań!
 
B. Stępień

Czytaj więcej: Bezpieczni w drodze!

Dzieci uczą Rodziców - Poznaj swojego sąsiada

Czytaj więcej: Dzieci uczą Rodziców - Poznaj swojego sąsiada

15 czerwca 2023 r. uczniowie kl. I – III zakończyli realizacje Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Poznaj swojego sąsiada”. To zadanie publiczne, realizowane w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko – Czeskie 2023, adresowane było do przedszkolaków i uczniów kl. I –III szkół podstawowych. Jego celem było zapoznanie najmłodszych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z kulturą, tradycją i zwyczajami Polski oraz Czech. Uczniowie podczas tematycznych zajęć poznali symbole narodowe Republiki Czeskiej oraz utrwalili symbole naszej Ojczyzny (flagę godło, hymn). Z wielkim zainteresowaniem dzieci obejrzały prezentację multimedialną. Poznały stolice dwóch krajów, kilka ciekawostek o nich (np. posiadanie przez Czechy dwóch herbów: małego i wielkiego), atrakcje turystyczne w Polsce i Republice Czeskiej, zwyczaje obu krajów, a także podobieństwa i różnice kulturowe.
Lekcja z sąsiadem w roli głównej przebiegła z wykorzystaniem kilku metod nauczania, była także okazją do dyskusji, źródłem pozyskania przez uczestników wiarygodnej oraz rzetelnej wiedzy i inspiracją do odwiedzin nowo poznanego kraju!

B. Stępień

Czytaj więcej: Dzieci uczą Rodziców - Poznaj swojego sąsiada


Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Licznik odwiedzin

645322
DzisiajDzisiaj536
WczorajWczoraj823
Bieżący tydzieńBieżący tydzień536
Bieżący miesiącBieżący miesiąc11833
WszystkichWszystkich645322